Bugun...AK Partili Kavakcı: Arzu ediyoruz ki bu dava en kısa zamanda sonuçlanır

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, 28 Şubat  davasına ilişkin, "Arzu ediyoruz ki bu dava en kısa zamanda sonuçlanır ve 28  Şubat'ın bir seneidevriyesine daha gelirken, inşallah adaletin tecellisine daha  yaklaşmış oluruz." dedi.

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2018 12:46

AK Partili Kavakcı: Arzu ediyoruz ki bu dava en kısa zamanda sonuçlanır

Davada sanıkların savunmalarının dinlendiğini hatırlatan Kavakcı,  adaletin en kısa zamanda yerini bulmasını ümit ettiklerini söyledi. Kavakcı,  şöyle konuştu:

"28 Şubat'ta hayalleri üzerinden tanklarla geçilenler, gelecekleri  yerle bir edilenler bugünleri sabırla beklediler. Onlar sabrederek, asil bir  şekilde direniş sergilediler. Arzu ediyoruz ki bu dava en kısa zamanda sonuçlanır  ve 28 Şubat'ın bir seneidevriyesine daha gelirken, inşallah adaletin tecellisine  daha da yaklaşmış oluruz."

Kavakcı, 28 Şubat sürecinde halkın iradesinin hiçe sayıldığını ve  seçilmiş bir hükümetin, vazifeyi bırakmak mecburiyetinde bırakıldığını belirtti.

Yargılamada savunmaları dinlediklerini ancak bunların gerçeklerle  bağlantılı olmadığını ifade eden Kavakcı, "Ama biz biliyoruz ki inşallah adalet  yerini bulacak. O dönemde insanların hayatlarını alt üst edenler adalet  karşısında cevaplarını görecekler." dedi.

Kavakcı, Fetullahçı Terör Örgütünün (FETÖ) darbe girişimine ilişkin  davaları da takip ettiklerini, bu davaların bir kısmında sonuçların alınmaya  başlandığını dile getirerek, "Aynı 28 Şubat darbesinde olduğu gibi FETÖ darbe  girişiminde de hainlerin en kısa zamanda adalet karşısında cevaplarını  almalarını" temenni etti.

"Zamanında yargılayabilseydik..."

AK Parti İstanbul Milletvekili Fatma Benli de "28 Şubat davasının,  Türkiye'de bir daha postmodern darbe, e-darbe, modern darbe tarzında darbeleri  kimsenin bir daha aklına getiremeyeceğini göstermesi açısından önemli olduğunu"  vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Sonuçta eğer 1980 ihtilalini yapan kişileri ya da 1960 ihtilalini  yapan insanları zamanında yargılayabilseydik, tüm Türkiye'ye zarar veren  eylemlerinden cezalarını çekebilselerdi, ne 1980 darbesindeki ne 28 Şubat  darbesindeki acılar yaşanırdı. Sincan'da tankları yürüten, 'Demokrasiye balans  ayarı yaptık' diyen, '28 Şubat bin yıl sürecek' diyecek kadar ego sahibi olan  insanlar, yüz binlerce kişinin haklarını ihlal ederken, onların haklarını  kullanmasını engellerken aynı zamanda da 26 bankanın kapatılıp, bütün Türkiye'nin  o borcu ödemesine sebebiyet veren insanlar yargılandığında, bundan sonra darbe  yapmayı düşünenler, şunu düşünecekler: Aradan kaç sene geçerse geçsin, ben bir  suç işlersem bunun cezasını çekerim. Bana göre 28 Şubat darbesinin yargılanması,  15 Temmuz davalarındaki sanıkların yargılanması kadar önemli. Çünkü bütün  Türkiye'ye mesaj veriliyor. Eğer bir hukuksuzluk olursa, millet iradesine karşı  bir hareket söz konusu olursa, ne kadar güçlü olursanız olun, hukuka aykırı  eyleminizi ne kadar uzun süre sürdürebilmiş olursanız olun, önünde sonunda yargı  önünde hesap vermek zorundasınız.

Bugün 28 Şubat sürecindeki sanıklarının, o gün çok rahatlıkla  insanların haklarını ihlal eden, en basitinden herkesin yüzlerine bakarak onları  yerlerde sürükleyen zihniyetin, bir daha bunu yapamayacak olduklarını gözlemlemek  bana göre çok önemli. Daha da iyi olacağını ümit ediyorum."

Benli, şu anda 28 Şubat'ın müştekisi olan birçok kişinin davayı takip  ettiğini bildirerek, "Önemli olan bu davalara daha çok sahip çıkmak ve kimsenin  başkasına haksızlık yapmasını engellemek için mücadele etmeye devam etmek" diye  konuştu.

 
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 69 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI