Devletleri’nin Kültür ve Edebiyatı

SÜMERLER: Sümerler İlk yazıyı MÖ 3200 senelerında bulmuş ve matematik ve geometrinin temellerini atmışlardır. Sümerler astronomide de gelişmişlerdir. Burçları ilk Sümerler bulmuştur. Ayrıca doğru bir takvim kullanmışlar, bir ayı 30, bir yılı 360 gün olara
Devletleri’nin Kültür ve Edebiyatı

SÜMERLER: Sümerler İlk yazıyı MÖ 3200 senelerında bulmuş ve matematik ve geometrinin temellerini atmışlardır. Sümerler astronomide de gelişmişlerdir. Burçları ilk Sümerler bulmuştur. Ayrıca doğru bir takvim kullanmışlar, bir ayı 30, bir yılı 360 gün olarak hesaplamışlardır. Ek olarak Güneş saatini icat etmişlerdir. Dünyada ilk kere ay yılı hesabına dayanan takvimi Sümerler bulmuşlardır. Sümerlerin en önemli edebiyat eserleri; Gılgamış Destanı, Yaratılış Destanı ve Tufan Hikayesi’dir. Sümerler kendi ülkelerine Kengir, konuştukları dile Emegir ve kendilerine Sag-giga derlerdi.

 

 

ELAMLILAR: Bilim ve teknikte fazla ileri gidememişler fakat, güzel sanatlar, süsleme, madencilik, çanak çölmek yapımında kendilerini geliştirmişlerdir. Elamlıların dilleride kendine özgü bir dil olmuştur.

 

AKADLAR:  Sami halkının ilk kralı olan Sargon yaptığı tüm seferlerinde kuşattığı topraklara, Sami kültürünü ve dilini de götürmüştür. Sümer kültürünü temel alan ve kendi kültürüyle bütünleştirerek özümseyen Akadlılar, büyük bir uygarlığı geliştirdiler. Böylece dünyada ilk defa, bu kadar geniş bir alan üzerinde, merkezi bir devlet kuruldu.

 

 

 

BABİLLİER:  Babil’in asma bahçeleri dünyanın yedi harikası içinde sayılır. Babilliler bina damları üzerinde bahçeler kurarlar, bubahçelerde çiçekler ve büyük ağaçlar yetiştirirlerdi. Evler renkli bir çiçek tarlasını andırırdı. Dünyanın en büyük eserlerinden biridir. Efsaneleşmiş olan Babil kulesi kral Nemrut süreında yapılmıştı. Tevrat»’a bakılırsa, Nuh’un gemisi Tufan’dan kurtulduktan sonrasında, türlü ırklardan insanları birleştirmek için, ayrı ayrı dil mevzuşanlamış olur Babil Kulesi’ne toplanmış, böylece sonradan yeryüzüne çeşitli diller yayılmıştır.

 

ASURLULAR: Sami diliyle konuşurlar, Sümerlerden öğrendikleri çivi yazısını kullanırlardı. Edebiyatları da Sümerlerin tesiri altında kalmıştı. Destanlar, ilâhiler, kral yazıtları, mektup, hayvan masalları en yaygın edebiyat türleriydi. Asur sanatının doğu sanatından ayrı olan en önemli yönü, dini olmaktan kurtulmasıdır. Tanrı heykelleri yaptıkları gibi kral heykelleri de yapmışlardır. Tapınaklar saraylara ek olarak kurulmuş ve çoğu zaman iki tanrıya ayrılmıştı. Mimarlıkta ölçülerin ebatlarına önem verirlerdi. . Sarayları heykeller ve kabartmalarla süslerlerdi. Kapılara insan yüzlü, kanatlı boğa heykelleri dikerlerdi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!