Antik kente boru döşeyecekler

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Kasımlar köyünde bulunan antik Pisidia uygarlığının gizemli şehirlerinden biri olan Zorzila’dan su hattı geçirileceği öne sürüldü...
Antik kente boru döşeyecekler

Isparta’nın Sütçüler ilçesine bağlı Kasımlar köyünde bulunan antik Pisidia uygarlığının gizemli şehirlerinden biri olan Zorzila’dan su hattı geçirileceği öne sürüldü.

Bölgede bulunan Tota Dağı’ndaki kaynaktan Kasımlar köyüne getirilen su isale hattının yenilenmesi için proje yapıldı. Ancak projesi hazırlanan su hattının arkeolojik sit alanı olan Zorzila antik şehrinin içinden geçtiği iddia edildi. Kasımlar köyü Muhtarı Azmi Karataş ise projey ile ilgili boru hattının antik şehrin içinden değil, altındaki bahçelerden geçtiğini savunarak antik şehire zarar verilmeyeceğini ifade etti.      

ANTİK KENTTEN BORU HATTI GEÇİRİLECEK İDDİASI

Isparta’nın Sütçüler ilçesinde, Yukarı Köprüçay Havzasında bulunan Pisidia şehirlerinden biri olduğu sanılan Zorzila, binlerce yıllık gizemini koruyarak bugüne ulaştı. Ancak yıllarca kaçak define avcılarının hedefinde bulunan antik şehir şimdi de içinden geçirileceği öne sürülen su isale hattının tahribatına maruz kalacak. İddiaya göre Tota Dağından Kasımlar köyüne su getirecek olan boru hattı, Zorzila harabelerin içinden geçiyor. Antik şehir sınırlarındaki işaret ve numaralarda da bunun kanıtı olarak gösterilirken, çalışmaların başlamasıyla tarihi dokunun zarar görmesinden endişe ediliyor.     

KÖY MUHTARI: ‘PROJE ANTİK KENTE ZARAR VERMEYECEK’

Konuy ile ilgili bilgisine başvurduğumuz Kasımlar köyü Muhtarı Azmi Karataş, boru hattının antik şehrin içinden değil, alt kısmındaki bahçeden geçtiğini ifade etti. Antik şehire zarar verilmesinin söz konusu olmayacağını savunan Muhtar Karataş, Müteahhit firmanın da bu hususta son derece titiz olduğunu sözlerine ekledi.       

ZORZİLA, PİSİDİA’NIN GİZEMLİ KENTLERİNDEN BİRİ

Verbe, Tarbassos ve Narmalis gibi konumları tartışmalı Pisidia şehirlerinden biri olarak bilinen Zorzila’nın, Perge ile Pisidia Antiokheia’sını birbirine bağlayan antik yol üzerinde bulunduğu sanılıyordu. Bölgey ile ilgili bilimsel çalışmaları bulunan Prof. Dr. Mehmet Özsait, ‘İlk Çağ Tarihinde Pisidya’ kitabında, Antiokheia (Yalvaç) ile Neapolis (Şarkikaraağaç), Anabura (Yenişarbademli-Salur) ve Timbriada’nınn (Aksu) güneyinden Zorzila-Adada (Sütçüler-Sağrak) ve Kestros Vadisini (Aksu Nehri) takip eden antik yolun Perge’ye ulaştığını belirtiyor.

2004 YILINDA SİT ALANI İLAN EDİLDİ

Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü'nce yürütülen, doğal ve kültürel varlıkların envanterinin belirlenmesi projesi kapsamında 2004 yılında tescil edilerek koruma altına alınan Kasımlar köyündeki antik artıklar, yöre halkının ‘Zorzila harabeleri’ diye adlandırmasından kaynaklı soru işaretiyle beraber bu adla konumlandırıldı. Alanda yapılan incelemenin sonrasında uzun yıllardan beri herhangi bir koruma statüsü bulunmayan tahribata açık haldeki antik şehir, Antalya Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca 21 Mayıs 2004 tarihinde 1. Derece arkeoljik sit alanı ilan edildi.   

TAPINAK, PODYUMLU YAPI VE TOPLANMA ALANI KALINTILARI VAR

Zorzila antik yerleşimi hakkında envanter kaydında, şehrin eğimli bir araziye oturduğu belirtilerek, yapıların yerleştirilmesi için arazinin terkatiyennmış olduğu belirtiliyor. Roma döneminde kurulduğu sanılan dağ şehrinden bugüne ulaşan artıklar arasında podyumlu bir yapı, tapınak, toplanma alanı ve çeşitli yapılar bulunuyor. Antik şehirte ufak bir bölümü ayakta kalan podyumlu yapının ön cephesinin yıkılmak üzere olduğu kaydedilen envanter kaydında, toplantı alanının taban döşemesinin yerinde olduğu yalnız kuzeyde bulunan tapınağın fazlasıyla tahrip olduğu bilgisine yer veriliyor.

ANADOLU’NUN EN AZ BİLİNEN UYGARLIĞININ KAYIP KENTLERİ

Antik çağda sınırları Pamfilya, Likya, Frigya ve Lykaonia ile çevrelenen dağlık bir uygarlık olan Pisidia, Orta Torosların yüksek yaylaları ve Akdeniz’e açılan nehir havzalarına yayılan şehirleriyle halen gizemini koruyor. Antik çağ kaynaklarında yer verilen birçok şehrinin konumu henüz tam anlamıyla bilinmeyen Pisidialıların özgürlüklerine düşkün bir halk oldukları belirtiliyor. Antiokheia, Sagalassos, Termessos, Selge, Kremna ve Adada gibi bilinen antik şehirlere ev sahipliği yapan Pisidia, ile ilgili en az araştırma ve bilimsel çalışma yapılan Anadolu uygarlıklarından biri.

 

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!