Hollanda büyükelçisini geri çekti

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjarto, Hollanda'daki büyükelçilerini geri çektiklerini izah etti. Bakan yaptığı izahta, "Macaristan her gelenin serbestçe yumruk atabileceği bir kum torbası değildir"
Hollanda büyükelçisini geri çekti

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjarto, Hollanda'daki büyükelçilerini geri çektiklerini izah etti. Bakan yaptığı izahta, "Macaristan her gelenin serbestçe yumruk atabileceği bir kum torbası değildir" diye konuştu.

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjarto, ülkesinin Hollanda'daki büyükelçisini geri çektiğini izah etti.

BBC Türkçe'nin haberine göre, Péter Szijjarto bu kararı başşehir Budapeşte'de tertip ettiği bir medya toplantısı ile kamuoyuna duyurdu.

Budapeşte idaresinin bu kararının almasının nedeni ise Hollanda büyükelçisinin bir Macar mecmuasına verdiği mülakat.

Macaristan'daki görev müddeti sona eren Hollanda Büyükelçisi Gajus Scheltema mülakatta, Avrupa Birliği (AB) fonlarının Macaristan'da var olan yolsuzluklara kaynak oluşturduğunu söylemişti.

Gajus Scheltema mülakatta ayrı olarak dolayısıyla AB'nin yolsuzluklara dayalı bir rejime destek olduğunu belirtmişti.

Scheltema, Macaristan hükümetinin izlediği siyaseti ve kökten İslamcı politikaları birbirine benzetmiş, her ikisinin de "toplumsal düşman yaratmayı" amaçladığını iddia etmişti.

Macaristan Dışişleri Bakanı Péter Szijjarto ise basın toplantısında yaptığı izahta, "Macaristan her gelenin serbestçe yumruk atabileceği bir kum torbası değildir" dedi.

"Şayet Hollanda'nın Macaristan'la alakalı resmi siyaseti buysa, bizim de işte budur" diyerek Macaristan hükümetinin kararını özetleyen Szijjarto, Hollanda Macaristan'dan özür dileyene dek iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilerin büyükelçilikler düzeyinde temsil olmaksızın süreceğini söyledi.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!