Kore’den yeni füze denemesi

Kuzey Kore’den yeni füze denemesi Kuzey Kore’nin son yaptığı balistik füze denemesinde füze Japonya’nın üzerinden geçti.
Kore’den yeni füze denemesi

Kuzey Kore’den yeni füze denemesi
Kuzey Kore’nin son yaptığı balistik füze denemesinde füze Japonya’nın üzerinden geçti.
Uluslararası kamuoyunu tedirgin eden füze denemelerine hız veren Kuzey Kore’nin son füzesi Japonya’nın Hokkaido adası üzerinden geçtikten sonra üç parçaya ayrılacak Pasifik Okyanusu’na geçti. Füze denemesi Japonya’da büyük endişeye yol açtı. Hokkaido adasında füze denemesi sebebiyle sirenler devreye girdi.
Not: Kuzey Kore'nin diktatör sistemi ve ömrünü başkanlıkla geçiren dedesi, ve sonrasında babası ve yerine geçirilen obez lideri Kim kimlerden ne istiyor? Tv ve enternet sistemi dahil dünyaya kapalı ve Kuzey Kore'nin dışında dünyanın bir cehennem olduğunu ve bunun için hernet Kore'ye sahip olmak istediği imgesi üzerinden halkı adeta köleleştiren bir sistem. ABD,Japonya ve batı Avrupa'nın kendilerinden korktuğu fikrini adeta hakim kılmayı başarmış. Halkı açlıktan ölürken o kitle imha silahlarıyla uğraşıyorken kişi başına düşen milli geliriyle Japonya'dan 7 basamak gerilerde... Şimdi bu sisteme birileri bir ders verse "Emperyalistler sosyalizmden korktuğu için saldırdı,kahrolsun emperyalizm" diyenler olacak.
Kuzey Kore bu yılın başından beri 13 kez füze denemesinde bulundu.
Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Fırlatmanın hemen sonrasında Japon hükümeti füzenin hareketini yakından takip edip halkın güvenilirği için gerekli önlemleri aldı. Füze, bölge barışı ve istikrarına yönelik görülmemiş düzeyde tehdit oluşturuyor”dedi.
Güney Kore ise füzenin 550 km yüksekliğe erişerek toplamda 2 bin 700 km mesafe kaydettiğinin hesaplandığını belirtti.
BM’de acil toplantı
Kuzey Kore’nin son denemesi ABD ve Birleşmiş Milletler’i de teyakkuza soktu.
Şinzo Abe, ABD Başkanı Donald Trump’la 40 dakikalık bir telefon görüşmesi yaptığını açıklarken, Japonya’nın BM Daimi Temsilcisi Koro Bessho da, füze denemesi sebebiyle BM Güvenlik Konseyi’nin konuyu görüşmek üzere acil toplantıya çağrıldığını belirtti.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!