700 Yıllık Anahtar Bulundu

Antalya’da, Mevlevihane Müzesi’nde yürütülen onarım kazılarında 700 senelik olduğu düşünülen metal anahtar bulundu.
700 Yıllık Anahtar Bulundu

Antalya Rölöve ve Abideler Müdürü Cemil Karabayram, Mevlevihane ve etrafında devam eden onarım ve arkeolojik kazılarda çeşitli belirtilere rastlandığını söyledi.

Eski kazılarda alanda özel bir kanalizasyon sisteminin yanı sıra Selçuklulara ait kabirlik bulunduğunu anımsadan Karabayram, ayrı olarak kazılarda bezemeli ve motifli Selçuklu dönemine ait taşlara rastlandığını ifade etti.

Sürdürülen çalışmalarda Mevlevihane giriş kapısının doğu bölümünde Mevlevihaneye ait olduğu düşünülen metal bir anahtar bulunduğunu vurgulayan Karabayram, 700 senelik olduğu düşünülen anahtarın savunma altına alındığını dile getirdi.

Oksitlenmiş halde bulunan anahtarın üzerinde figür ve bezemelerin bulunduğunu anlatan Karabayram, Antalya Müzesi’ne teslim edildiğini belirtti.

Antalya Mevlevihane Müzesi’nin oluşturulması için çalışmaların yoğun şekilde devam ettiğini anlatan Karabayram, kazılarda bulunan yapıtların sene nihayetinde açılması tasarılanan müzede sergileneceğini bildirdi.

Karabayram, Vali Münir Karaloğlu’nun da büyük ehemmiyet verdiği Mevlevihane Müzesi alanında iki yıldır çalışmaların sürdüğünü, yıl sonuna kadar Zincirkıran Mehmet Bey ve Nigar Hatun kümbetlerinin de aralarında bulunduğu kompleksin tümüyle ortaya çıkarılacağını söyledi.

Antalya Mevlevihanesi, Selçuklu döneminde kubbe ve tavan sistemi kullanılarak yapıldı. Enine dikdörtgen tasarılı olan mevlevihanenin iç bölümünde basamaklı rakımları var.

Mevlevihanede altta ve üstte olmak üzere 4 mekan bulunuyor. Mevlevihanenin hemen batısında yeni onarılmış Osmanlı hamamı da bulunuyor.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!