Bilinen En Eski Dev Hastalığı Çıktı

4.700 sene önce Mısır’ı yöneten firavun Sa-Nakht’ın kalıntıları, firavunun dönemine göre aşırı uzun boylu olduğuna işaret ediyor. Firavunun iskelet kalıntılarına yapılan analizler, o dönem için çok uzun olduğunu, takriben 1.87 metre uzunluğunda olduğunu o
Bilinen En Eski Dev Hastalığı Çıktı

Sa-Nakht’ın muhtemel kafatası bilim insanları tarafından çözümledi. F: Charles Samuel Myers/Wiki commons

Vücudun çok fazla büyüme hormonu ürettiği bir bozukluk olan akromegali veyahut dev hastalığı, insan topluluklarında asırlardır gözlemlenen koşullardır. Daha önceki mitler ve edebiyatta devlerin tasvirleri ile sık sık karşılaşılır. Ancak daha da daha önceki dev hastalığı olayları, ilmi literatürde seyrek belgelenmişti.

1901 seneninde Beit Khallaf (Mısır) yakınlarındaki bir çölde çalışan arkeologlar, Antik Mısır’ın 3. Hanedanlık (MÖ 2700-2575) dönemine ait etkileyici kabirler keşfetti. Bu kabirlerden birinde, Mısır’ın kısa müddetli firavunu Sa-Nakht’a atfedilen çok uzun boylu bir adamın kalıntılarını ortaya çıkartıldı.

Bu kalıntıların firavun Sa-Nakht’a ait olduğu %100 net olmasa da, kemikler yeniden de arkeologları etkilemeyi muvaffak oldu. Zira bu iskelet, bugüne kadar bilinen en eski dev hastalığını temsil ediyordu.

Yayınlanan yeni araştırmaya göre, bilim insanları bu adamın dev olup olamayacağını öğrenebilmek için kemikler üzerine yeni analizler gerçekleştirdi.

Krallar, halktan daha uzundur

Araştırmacılar, önceden yayınlanmış yazılardan kafatası ölçümlerini değerlendirdi ve kafatasının resimlerini inceledi.

Bu veriler daha sonra, aynı bölgedeki Mısırlı halkın ve krallık ailesinin kalıntılarıyla karşılaştırıldığında ölçümlerin anormal olup olmadığını anlamak için diğer antropolojik verilerle karşılaştırıldı.

Veriler incelendiğinde krallık ailesi azalarının çoğunlukla halktan daha uzun boylu olduğu görüldü. Buradaki vaziyet da buydu. Ancak yeniden de firavun Sa-Nakht’ın diğer krallık azalarına göre çok daha uzun olduğu görülüyor.

 

Sa-Nakht’ın muhtemel kafatası bilim insanları tarafından çözümledi. F: Charles Samuel Myers/Wiki commons

Araştırmacılar, “Bilinen hiçbir krallık mumyasında dev hastalığının gerekliliklerini karşılayan yok. Genel olarak halktan uzun boylulardu ama yeniden de normal aralıktaydılar.” diyor.

Yapılan tahlillerden, firavunu muhtemelen dünyanın bilinen en daha önceki devi yapan dev hastalığına sahip olduğu ortaya çıktı. Yüz yapısının değerlendirilmesi ise bu arada muhtemelen akromegaliden muzdarip olduğunu gösterdi.

Sa-Nakht’ın büyüklüğü, Antik Mısırlılar için bir mesele veyahut korku kaynağı gibi görünmüyor. Yetişkinliğe ulaştıktan sonra seçkin bir kabirde onurlu bir şekilde gömüldüğü gerçeği, dev bir varlık olmasının muhtemelen toplumsal yalıtım ya da ayrımcılık ile ilişkili olmadığını ortaya koyuyor. Dev olsun ya da olmasın, o bir kraldı ve ona tapılıyordu.

Aslında, bilhassa erken hanedanlık döneminde, Antik Mısır’da kısa insanlar seçenek edilmiş gibi görünse de, uzun boylu insanların rastgele bir dezavantaja düştüğüne değin herhangi bir kayıt bulunmuyor.

Şayet yeterli DNA savunduysa, daha sonra yapılacak genetik analizler, Sa-Nakht’in akromegaliden muzdarip olup olmadığını doğrulamaya yardımcı olabilir.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!