Bugun...Saygın ve dürüst siyaset anlayışı

Bahçeli için “Net bir duruşu olan lider” ifadesini kullanan Hükümet Sözcüsü Bozdağ, “Sayın Bahçeli’nin açıklamaları memnuniyet verici. Ak Parti ve MHP, Yenikapı ruhuna sahip çıkıyor” dedi

facebook-paylas
Tarih: 09-01-2018 12:46

Saygın ve dürüst  siyaset anlayışı

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, MHP lideri Devlet Bahçeli’nin cumhurbaşkanlığı seçiminde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı destekleyeceğine dair açıklamasına ilişkin olarak, “Saygın bir lider dürüst bir siyaset anlayışı var. İkili oynamayan bir isim; neyse o. Olacağı da olmayacağı da net bir şekilde ifade eden, duruşu olan bir lider. 2019 adaylığında cumhurbaşkanımızı destekleme konusundaki açıklaması memnuniyet vericidir” dedi. Bozdağ, 19 Ocak’ta bitecek olan OHAL’in yeniden uzatılacağını, “mor beyin” mağdurları için ise KHK çıkartılacağını söyledi.
Bozdağ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ndeki Bakanlar Kurulu toplantısına ilişkin basın toplantısı düzenledi, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bozdağ, şunları kaydetti:
YERLİ VE MİLLİ: (MHP’nin Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı destekleyeceğine dair açıklama) Sayın Bahçeli’nin saygın bir lider, dürüst bir siyaset anlayışı var. İkili oynamayan bir isim; neyse o. Olacağı da olmayacağı da net bir şekilde ifade eden, duruşu olan bir lider. Cumhurbaşkanı adayı çıkarmayacağını açıkça ifade etti. MHP’nin kendi kararıdır, saygı duyarız. 
Kararlar ilgili değerlendirme yapma hakkı görmeyiz. Kendi kararını kendi alacaktır. Bununla ilgili adımları atacaktır. 2019 adaylığında cumhurbaşkanımızı destekleme konusundaki açıklaması memnuniyet vericidir. Ak partinin cumhurbaşkanı adayı Recep Tayyip Erdoğan beyefendidir. Başka bir aday çıkması söz konusu değildir. 2019 seçimleri tarihi bir seçimdir. 15 Temmuz’dan sonra oluşan milli irade Yenikapı’da yeni anlayışa büründü. Yenikapı ruhu dalga dalga dört bir yanı kuşattı. Ak Parti ve MHP; Yenikapı ruhuna sahip çıkıyor. Yerli ve milli duruşu muhafaza eden sadece lafta değil icraatta da yerine getiren anlayışa sahiptir. İttifakla ilgili süreçte neler olacak göreceğiz.
BAHÇELİ FORMÜLÜ ÖNERDİ:(Seçim ittifakına dair yasal düzenlemeler) Uyum yasaları önem arz etmektedir. Bu konuda üst kurul ve alt kurullar oluşturuldu. Siyasi partiler kanunu, seçim kanunları önemli kanunlardır. Mahalli seçimler var. 1 yıllık yasak da dikkate alınınca seçim yasalarının marttan önce parlamentodan çıkarılmasını hedefliyoruz. Elbette bunlar kamuoyu ile paylaşılacaktır. Bu yasaların içinde seçim ittifakı da ele alınacaktır. Bahçeli bir formül de önerdi. Bu formül de değerlendirilecektir. Başka formüller de değerlendirilecektir. Bu ittifakın çerçevesini çizen düzenleme de konulacaktır. Partiler arası görüşmelerle de mümkün olacaktır. Önümüzdeki günlerde parlamento öncelikli olarak çıkaracaktır. OHAL yine uzatılacak

OHAL bir defa daha uzatılacak. MGK’nın tavsiye kararı alması gerekiyor ondan sonra bakanlar kurulu görüşülecek. Önümüzdeki MGK’da ele alınacak ev arkasından toplanacak bakanlar kurulu OHAL’in uzatılmasına karar verecek ve parlamentoda görüşülecektir.
SÜREÇ DEĞİŞMEYECEK: (Meslek Yüksek Okulu mezunlarının kısa dönem askerlik) Basına verdiği ifade ön lisans mezunlarına kısa dönem askerlik getirilecek gibi bir algı. Böyle bir değerlendirme yok. Yapılan şey iş dünyasından bazı talepler getirildiği. Hükümetin gündeminde ön lisans mezunları için kısa dönem askerlik çalışması yoktur. Kimse beklenti içine girmemelidir. Bundan sonra da aynı süreç devam edecektir.

BİZİM MİLLETİ KANDIRAMAZLAR

(İran’da olaylar) İran halkı olayları engelledi. İletişimin kolaylaşması nedeniyle herkes olup biten hakkında fikir sahibi. Türkiye üzerinden oynanmak istenen oyunlara biz şerbetliyiz. Herkesi kandırabilirler ama bizim milleti kandırmak kolay değil. Gezi, 17-25 Aralık, Kobani, hendek terörü, 15 Temmuz, bunlar karşısında halk milletine devletine sahip çıkmıştır. Türkiye’de bu hesabı yapanlar var mı bilmeme ama Türk milletinin geçmişi hesap yapanların aleyhine oldu. Türkiye’de böyle bir şeyin başarılı olma şansı; dün de bugün de yarın da yoktur. Gündemde böyle bir şey var gibi algılanmasın. Akıllarında olan varsa olabilir. Akılları da istikameti değiştirmeye yetmez.
 

MOR BEYİN KHK’SI ÇIKACAK

(Mor beyin uygulaması ardından çıkacak KHK) Başsavcılık 11 bin kişi ile ilgili açıklama yaptı. ByLock’a yönlendirilmiş kişiler hakkında kamudan ihraç varsa KHK ile görevlerine iadesi talimatları oldu. Çalışmalar başlatıldı. Tamamı kamu görevlisi değil, bir kısmı atılmış bir kısmı atılmamış. Atılan 2138 kişi. Bunlarla ilgili, bakanlıklar ve kurumlar sırf bu tuzak nedeniyle ByLock’a yönlendirilmiş olup sadece bunun gibi görünmüş olanların iadesi yapılacaktır. ByLock kullanıcısı olarak değerlendirilmediği halde atılanlar kendi durumları değerlendirilecektir. Başka bir gerekçe yoksa iadesi yapılacaktır. Bunlarla ilgili çalışmaları iletiyor. İki kurum kaldı, KHK çıkarılacaktır.


 
Kaynak: www.milliyet.com

Bu haber 71 defa okunmuştur.


Etiketler :

FACEBOOK YORUM
Yorum

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER SİYASET Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
  • HABERLER
  • VİDEOLAR
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI YUKARI