Mezopotamya Devletleri’ndeki Toplumsal Sınıflar

Sümerler: Sümer Devleti’nde krallar ve rahipler en üst derslikı oluştururken halk. Hürler ve köleler olmak üzere toplumsal sınıflara ayrılmıştı. Sümerlerde köleler haricinde her adam asker sayılmış, ordu yaya ve savaş otomobillerinı kullanan süvarilerden
Mezopotamya Devletleri’ndeki Toplumsal Sınıflar

Sümerler: Sümer Devleti’nde krallar ve rahipler en üst derslikı oluştururken halk. Hürler ve köleler olmak üzere toplumsal sınıflara ayrılmıştı. Sümerlerde köleler haricinde her adam asker sayılmış, ordu yaya ve savaş otomobillerinı kullanan süvarilerden oluşmuştur.

Elamlar: Elam İmparatorluğu devletin başındaki kral tarafınca yönetilmekteydi. Kralın sözü her şeyden daha önemli sayılıyordu.

Akadlar: Kral Sargon kurduğu merkezi devletiyle asırlar boyu Mezopotamya’da süren teokrat tapınak şehir yönetimine son vermiş ve yerine güçlü bir işyar mekanizmasıyla idare edilen bir devlet kurmuştur.

 Asurlar: Asurlular döneminde devlet krallık ile yönetilmiştir. Kral en yüksek güce sahip olan kişidir ve halk krlın kurallarına uymak zorundadır.

Babiller: Babillerde cemiyet yapısı üçe ayrılırdı. Bunlar;

Özgür insanlar sınıfı: Her türlü özgürlüğe sahip soyluların ve yöneticilerin oluşturduğu bu egemen sınıf öğelerine insan da denilmektedir. Hiyerarşinin en üstünde olan bu sınıfa biroldukça yasal imtiyaz tanınır.

Bağımlılar: Yalnızca taşınabilir mülkiyetten ve sınırlı haklardan yararlanan bu orta sınıflar yurttaş adıyla da anılırlar. Toplumsal konumlarının yitiren Özgür İnsanlar derslikı’nın eski üyeleri ve azat edilen köleler bu sınıfı oluşturur.

Köleler derslik: Doğuştan yahut bir cenkta yada ödenmemiş borçları nedeniyle köle olanları kapsar. Bu sınıfta olanların hemen derhal aslabir hakları yoktur. En ağır cezalar onlara verilir.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!