Ne Çin Ne de Kuzey Kore Başlatacak

Tesla'nın CEO'su Elon Musk 'İşte başlıyor' notuyla yaptığı paylaşımda, III. Dünya Savaşı'nı yapay zekanın çıkaracağını müdafaa etti.
Ne Çin Ne de Kuzey Kore Başlatacak

III. Dünya Savaşı'nı kimin nasıl çıkaracağına konusunda spekülasyonlara bir yenisi ilave etti. Rus öncü Vladimir Putin'in, yapay zekanın üçüncü dünya savaşı çıkarma tehlikesi bulunduğunu söylemesinin hemen peşinden SpaceX ve elektrikli otomobil üretici Tesla'nın kurucu CEO'su Elon Musk, “İşte başlıyor” tweeti atarak Putin'i onayladı.

Putin izahında, yapay zekayı kontrol eden ülkenin dünyanın da hakimi söylemesinin ardından Musk, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Yapay zeka alanındaki liderlik yarışı büyük ihtimalle Üçüncü Dünya Savaşı’na yol açar” yorumunda bulundu. Tanınmış işadamı, bu yarışa Rusya, Çin ve son derece gelişmiş bilgisayar bilimine sahip diğer ülkelerin de katılabileceğini yazdı.

Musk ayrı olarak savaşı rastgele bir ülkenin lideri değil, önleyici saldırının zafer talihini artıracağı neticenine varabilecek yapay zekanın başlatabileceğini de sözlerine ilave etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Yaroslav şehrinde tertip eden ‘Geleceğe bakan Rusya’ açık dersinde yaptığı konuşma esnasında, yapay zekanın dünyaya yeni fırsatlar açmanın yanı sıra, ciddi tehditler de oluşturduğunu söylemişti.

PUTİN'İN O İZAHI

Rusya devlet başkanı Putin, geçtiğimiz gün yaptığı izahta yapay zeka ile ilgili oldukça ehemmiyetli noktalara değindi. Peki yapay zekayı Putin için bu kadar ehemmiyetli yapan ayrıntı neydi?

Yapay zeka, son zamanların gelişmekte olan teknolojilerden birisi olsa da şimdiden devletlerin taktikleri arasında kendisine yer bulmuş gibi gözüküyor. 

Rusya devlet başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz günlerde yaptığı medya izahında yapay zekanın ehemmiyetine vurgular yaptı. Yapay zekanın yakın gelecekte çok geniş bir kullanım alanı olacağını belirten Putin ayrı olarak, "yapay zekaya hakim olmadan dünyaya öncülük yapılamaz" diye konuştu.

Ayrı olarak yapay zeka teknolojisinin tek bir devletin tekelinde bulunmasının da büyük bir tehlike yaratacağını düşündüğünü belirten Putin, Rusya'nın bu konudaki bütün bilgi birikimini diğer devletlerle paylaşacağının da sözünü verdi.

Yapay zekanın yaygınlaştığı dönemlerde savaşların dronelar ile yapılacağını belirten Putin, "düşman droneları sizin dronelarınızı yok ettikten sonra yapabileceğiniz tek şey teslim olmak" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yazabilmek için giriş yapın. Henüz kayıt olmadıysanız yeni hesap oluşturun.
Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!